Hydraulické vyregulovanie ÚK
Poskytujeme spoľahlivé a odborné služby v oblasti ukatúv. Naši skúsení odborníci zabezpečujú bezchybné riešenia pre inštaláciu a údržbu ukatúv systémov, pričom dbáme na kvalitu, bezpečnosť a spokojnosť zákazníka. Využívame moderné technológie a osvedčené postupy, aby sme dosiahli optimálny výsledok pre každý projekt.
Odstránime nedokurovanie a prekurovanie jednotlivých vykurovacích telies. Zabezpečíme tepelnú pohodu v celom bytovom dome.
Vypracujeme komplexnú projektovú dokumentáciu, zohľadňujúcu technické a legislatívne požiadavky pre váš projekt.
Vykonáme všetky fázy regulácie:
projektovanie, dodávku, montáž a doregulovanie. Toto všetko s vlastnými technikmi.
Systém je vyregulovaný, ak máme stabilný prietok a stabilný diferenciálny tlak pri plnom aj čiastočnom zaťažení.
Hydraulickým vyrelugovaním vykurovacej sústavy sa nastavia naprojektované prietoky v celej budove úmerne a to nastavením prietokov v jednotlivých miestnostiach vzhľadom na ich aktuálnu potrebu.
Úplná úspora tepla v budove sa okrem hydraulického vyregulovania vykurovacej sústavy dosiahne:
– montážou termostatických ventilov a termostatických hlavíc na vykurovacie telesá,
– inštaláciou pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov na vykurovacie telesá.
Pri hydraulickom vyregulovaní je potrebné vybaviť vykurovaciu sústavu regulačnými prvkami a to najmä na vstupe do objektu, na každej odbočke do zvislého potrubia, respektíve na každej vetve vykurovacej sústavy a pred každým vykurovacím telesom.
Regulačnými prvkami na vstupe do objektu sú:
– regulátory diferenčného tlaku,
– prepúšťacie ventily,
– regulátory prietoku.
Regulačnými prvkami na stúpacích potrubiach sú:
– regulátory diferenčného tlaku,
– prepúšťacie ventily,
– regulátory prietoku.
Regulačnými prvkami pred telesom sú:
– regulačné ventily s termostatickou hlavicou,
– regulačné armatúry do vratného potrubia.
Požiadavka hydraulického vyregulovania vykurovacej sústavy v bytových domoch bola uplatnená v zákone č. 476/2008 Z. z. o energetickej efektívnosti, ktorý nadobudol účinnosť 1. 1. 2009 s tým, že jeho ustanovenia bolo potrebné splniť do 31. 12. 2013. S účinnosťou od 1.6.2013 sa zákonom č. 69/2013 Z.z. menil a dopĺňal zákon č. 476/2008 Z.z.. Z pohľadu vlastníka bytového domu – veľkej budovy (ďalej budovy), ktorej celková podlahová plocha je väčšia ako 1 000 m² a ktorá má zabezpečené ústredné teplovodné vykurovanie je potrebné splniť povinnosti uvedené v § 6, ods. 1, písmeno a):
zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulovanú vykurovaciu sústavu v budove
vybaviť sústavu tepelných zariadení slúžiacich na vykurovanie v budove automatickou reguláciou parametrov teplonosnej látky na každom tepelnom spotrebiči v závislosti od teploty vzduchu vo vykurovaných miestnostiach s trvalým pobytom osôb,
zabezpečiť rozvody tepla vhodnou tepelnou izoláciou.
Hydraulické vyregulovanie TÚV
Väčšina objektov s centrálnou prípravou teplej vody je vybavená cirkulačnou sústavou, no aj napriek tomu sa v rozvodoch teplej vody vyskytujú veľké teplotné rozdiely. Zatiaľ, čo odberné miesta v bytových jednotkách majú teplú vodu v požadovanej teplote hneď, vzdialenejšie odberné miesta sú na tom horšie. Požadovaná teplota teplej vody (45- 50ºC ) sa dosiahne až za cenu odpúšťania desiatok litrov vody. Pričom odberateľ musí zaplatiť za stočné a za teplú vodu, ktorá nedosahuje požadovanú teplotu.
Nevyregulovaná zostava TÚV
Vyregulovaná zostava TÚV
Staré rozvody z pozinkovanej ocele sú spravidla veľmi slabo tepelne izolované, miestami izolácia chýba úplne. Takže možno konštatovať, že tepelno-izolačné vlastnosti rozvodu zďaleka nespĺňajú dnešné nároky na energetickú hospodárnosť a plytvajú tak energiou na ohrev teplej vody. Naopak, nové rozvody teplej vody sú vybavené veľmi účinnou minerálnou tepelnou izoláciou, optimálne v zmysle vyhlášky č. 828/2012 Z.z. Po každej obnove je nutnosť hydraulicky vyregulovať sústavu teplej vody na bytovom dome, o čom hovorí Zákon č. 321 / 2014 Z.z. o energetickej efektívnosti. Dôležitou úlohou hydraulického vyregulovania je zabezpečiť v každom úseku riešeného systému požadované prevádzkové parametre, z ktorých medzi najdôležitejšie zaraďujeme správny prietok a teplotu pracovnej látky. Je dôležité si uvedomiť, že nesprávne hydraulicky vyregulovaný systém prináša rôzne prevádzkové nedostatky na základe ktorých sa neúmerné zvyšujú náklady.